[ana sayfa / homepage]

Tezgahı içermeyen kendi işini kendin gör dökümantasyonu eksik demektir.

Tezgah, bir atölyenin olmazsa olmazıdır.

Tezgah yapmayı düşünenler için kendi tezgahımı nasıl yaptığımı aktarayım.


Tezgah yapımı

Öncelikle tezgahın amacını düşünerek bir plan yapmalıyız. Bu planı yaparken tezgahın sağlam olması gerektiğini ve bu tezgaha ağır yükler koyabileceğimizi, mengene bağlayacağımı hesaba katmalıyız. Masanın gereken büyüklükte olması, buna karşılık sağlamlıktan ödün vermeyecek boyutta kalması gerekir.

Parçaların, aldığınız yapı market yada hızarcıdan getirilebilecek boyda olması da önemlidir. İki metrelik kalaslar arabada taşımak için bir derece kötüdür ama 200 x 100 lük bir OSB yada MDF başınıza ciddi bir bela olabilir.

Öncelikle bana gereken kalas ve OSB'yi düzgün bir şekilde kesiyor olduklarından dolayı ahşap temini için bir yapı marketini tercih ettim.

Kaba taslak bir şekilde masamı planladıktan sonra yaptığım planı elde edebildiğim kalasların boyutlarını öğrenip detaylandırdım ve bunlardan yola çıkarak gereken civata boylarını ve adetlerini belirledim.

Toplam üç farklı malzeme kullandım. Ayaklar için kare kalas kullandım. Kasa, kiriş ve varsa kayıtlar için dikdörtgen kalas ve zemin için ise OSB kullandım. Maalesef kalasların yeterince kalınını bulamadığımdan masanın esnemesine karşı alınacak önlemleri daha ciddi planlamak zorunda kaldım.

Civata olarak gereken boylarda sekizlik tampon civatası kullandım. (DIN603 imiş bu civatalar)

(resim kaynağı: http://www.cbliss.com/inventor/Parts/DIN/Index.htm)

Bu ilk adımda kestirdiğiniz parçaların montajdan sonra neye benzeyeceğini görebilir, civatalar için açılacak delikleri planlayabilirsiniz. Bu adıma gelmeden önce umarım bacakları doğru boylarını doğru boyda kestirmişsinizdir.

Bu noktadan itibaren el aletlerine sıra geliyor. Cetvel - şerit metre - kumpas, el matkabı, civatalara uygun boyda matkap ucu, civataları sıkmak için lokma takımı, civataları deliğe oturtmak için tokmak, sığaça, gönye kutusu vs. gerekebilecektir.

Delikleri her seferinde cetvel ile ölçmek yerine bir şablon hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayaklar ve kasayı sabitlemek için kullanılacak vidalar için köşelerde açtığım deliklere dikkat ediniz. Ayaklar ile kasayı sabitlemek için aklıma gelen yol bu olmuştu. Tabi bunun dışında da yöntemler var ve kimileri çok iyi sonuç verebilecektir.

Bize yakın olan köşe, masanın ön sağ köşesidir. Görünen diğer köşe olan arka sağdan özellikle farklı yaptım bunu. Mengeneleri tezgaha bağlamak için önde pay bırakmayı planladım.


Ayak - kasa kirişleri


Ayak - kasa kirişinin detayı. Civatayı sonradan söküp başını masanın dış tarafına verdim, somunu içte bıraktım.

Masanın oynamasını, esnemesini önlemek için farklı yönlerde kirişler yapmak gerekiyor. Civatanın sıkılığına güvenerek iş yapmamanızı tavsiye ederim. Kirişlerin 45 derecelik kesimleri ve sonradan planladığım kesimler için sığaçayı kullandım. Sığaça yamuk yumuk kesmeyi engeller ama hangi açıda keseceğinizi ayarlamanız zordur. Dik açıda yada 45 derece ile kesebilmek için gönye kutusu gereklidir.


Gönye kutusu


Ayaklar arası kirişler

Eğer masanın, ortasına konulacak bir yük ile bel vermesini istemiyorsanız uzak bacakları da birbirine birleştirmelisiniz. Ben ayaklar arasındaki iki kirişi birbirlerine uzun bir kuşak (düzeltme: kiriş - > kuşak) ile birleştirdim. Aluminyum kullanmayı denedim ama maalesef esnek bir malzemeden iyi kuşak olmadığını gördüm. Siz dikdörtgen kalasınızdan kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Bundan sonra zemini masanın üstüne monte etmelisiniz. Ben zemini iki parça halinde OSB kullanarak oluşturdum. Bunları da kasaya civataladım.

İki parça OSB kullandığımdan desteklemesi için ortaya bunların altına birer kayıt attım. Kayıtları kasaya ahşap vidası ile sabitledim.


Son olarak da tezgahın bitmiş hali